Hakkımda/ About me

Merhabalar ben Ceylan Özdem Mertens. Psikoloji eğitimimi 2010 yılında Bilkent Üniversitesinde tamamladım. Devamında Almanya’daki Munih Ludwig Maximilians Universitesinden  Sinirbilişsel Psikoloji alanında yüksek lisansımı aldım. Almanya’daki masterdan sonra Brüksel’deki Vrije Universitesinde doktoramı bitirdim. Aynı zamanda doktora çalışmalarımı yaparken Princeton Üniversitesinde de Sosyal Sinirbilim labında çalışmalara katıldım. 2017 yilindan beri Belçika’da psikologların meslek odası olarak bilinen Pscyhologencommissie’ye kayıtlıyım. 2018 ila 2020 yıllarında yilinda Michigan State Universitesinde sosyal medya alaninda sinirbilişssel calismalar yaptım.

İşle meşgul olmadığım zamanlarımda makale, kitap, dergi okurum, ağır olmayan sportif egzersizler yaparım, ilginç hikayeler bulmaya çalışırım. Diğer zamanlarda da çok da yetenekli olmadığım ve hayran olduğum görsel sanatlara dair yeni şeyler öğrenmeye çalışırım. Bu aktivitelerimin çoğuna çok sevip saygı duyduğum eşim ve canım evladım eşlik eder. Ailemle hayatın akışında mutlu, mutsuz, kaygılı, sevinçli, huzurlu ve bazen de üzgün de olsak beraber yapmaya özen gösterdiğimiz sabah kahvaltısında her gün yeni bir bilgiyi veya eğlenceli bir hikayeyi; bu ikisi yoksa rüyalarımızı konuşup biribirimizin duygularını, fikirlerini anlayıp hayatı paylaşıyoruz.

İnsan beyni üzerinde yaptığım ve sonuçları uluslararası dergilerde yayınlanmış makalelerimin kısa özeti aşağıda bulunmaktadır.

1- İnsan ve robot etkileşimin insan beynindeki aktivasyonuyla ilgili makaleme buradan ulaşabilirsiniz.

2- Dikkat ve sosyal algı süreçlerinin insan beyninde ortak haritalandırılması ile ilgili makalemize buradan ulaşabilirsiniz.

3- Aynı anda birkaç kişinin perspektifinden düşünmenin insan beynindeki süreçlerinde dair makalemiz için bağlantıyı inceleyiniz.

4- Sosyal medya kullanımın sinirbilim araştırmalarındaki bulgularını incelediğimiz bir kitap bölümüne buradan ulaşabilirsiniz.

5- Problemli sosyal medya kullanımının risk kaçınmaya etkisi ile ilgili çalışmamıza buradan ulaşabilirsiniz.

Bunun dışındaki diğer makalelerime Research Gate hesabımdan ulaşabilirsiniz. Ayrıca benimle yapılan söyleşi için: ‘Türkiye’den göç etmeden Nobel’e giden yolu bulmalıyız’


Hi, I am Ceylan Özdem. I graduated from Bilkent University in 2010. Following this, I obtained my master degree in Neuro-Cognitive Psychology at Ludwig Maximilians-Universität in Munich. In 2016, I completed my PhD. degree in Socio-Cognitive Psychology and Neuroscience. During my PhD. I was also a visiting graduate student at the Social Neuroscience Lab at Princeton University.

For my scientific articles, please visit my Researchgate profile.