Eski Sevgiliyle Facebook’ta Arkadaş Olunur mu?

Sevgili okurlarim,

Facebook o kadar hayatımızın bir parçası oldu ki ilişkileri duyurma yeri olduğu gibi ayrıldığınız bildirme yeri de artık facebook. Youteba hesabima ve bu yazıya da eklediğim vidyodan görebileceğiniz üzere bu yazımda bu kez facebook ve ayrılık konusunu paylaşacağım sizlerle.

Ayrılıklardan yaklaşık 6 ay sonra kişiler daha da rahatlamaya başlıyor. Hala üzgün olabilir ama öfkeleri ilk güne göre daha azdır. Ama yapılan çalışmalar gösteriyor ki facebookta eski sevgilinizi görmek hatta eski sevgilinizi iyi görmek aslında kişilerin iyileşmesini de zorlaştırıyor (Marshall, 2012).

Eski sevgilinizi yolda değil facebookta görürseniz ne yaparsaniz? Hatta size facebookta arkadaşlık gönderse ne hissedersiniz? Sinirli, öfkeli, mutsuz, kaygili?

Tayvan’da Ming Chuan Üniversitesi’nde 202 öğrenci üzerinde yapılan bir çalışmada eski partnerlerin arkadaşlık teklifi yönlendirilince ne hissettiklerine dair bir araştırma yapılmış. Bu araştırmada çıkan sonuçlar ise şöyle:

  • Eski sevgililerinden gelen arkadaşlık teklifini kabul edenler, bu teklifi kabul etmeyenlere göre daha depresif hissetmiş. Bunu yorumlamak gerekirse, kişilerin eski partnelerini ekleyince nereleri gidip kimlerle eğlendiğine takıntılı şekilde bakma eğilimi olabilir. Hele ki eski sevgilinizin yeni bir sevgilisi varsa bu durum daha da yıkıcı hale geliyor.
  • Bu çalışmada ve başka bir çalışmada da erkeklerin kadınlara göre daha da çok depresif olduğu gözlemlenmiş. Bu durumu da kadınların çevresindekilerden yardım istemede erkeklere göre daha rahat olmasından kaynaklanıyor olabilir.
  • Son bir bulgu ise eski sevgilileriyle olan ilişkilerini önemli bulanlar eski ilişkim çok da önemli değil diyenlere göre daha da kaygılı olmaya başlamış. Eski sevgilinizi eklediğinizde yeni hallerini ve hatta varsa yeni bir ilişkisini kıyaslamaya gidebilirsiniz. Bu da sizi kıskaçlığa sürükleyebilir.

 

Burada önemli bir konuda eski sevgilinizle ayrılma şekliniz ve karakteriniz. Şayet eski sayfaları kapatmadıysanız, çok kötü ayrıldıysanız, kavga gürültü yaşadıysanız arkadaş olarak eklemek size iyi gelmeyecektir. Hele ki bir de kıskanç ve depresyona meyilli iseniz eski sevgilinizi eklemeyin, hatta stalk hiç etmeyin.  Çünkü bu size iyi gelmediği gibi zarar da veriyor. Kaygınız ve mutsuzluğunuz artabilir, güveniniz azalabilir.

İstisnai durumu ise Türkiye’den ünlü bir çift ile açıklayalım. Boşandıkları halde hala arkadaş kalabilen Hülya Avşar- Kaya Çilingiroğlu çifti ayrıldıkları halde çirkinleşmemiş, birbirir hakkında saygı sınırı aşan kötü şeyler söylememiş bir çift. Yani bu çift aşkı tüketmiş; ama sevgi ve saygıyı tüketmemiş bir çift. Dolayısıyla birbirlerini iğnelemeden, yargılamadan boşanma sonrası da hayatlarına girecek insanları kabullenip onların mutluluklarına ortak olabilir. Eğer siz de böyle bir çift iseniz tabi ki eski sevgilinizi eklemenizde sakınca yok.

 

Kaynakça:

Tsai, C. W., Shen, P. D., & Chiang, Y. C. (2015). Meeting ex-partners on Facebook: users’ anxiety and severity of depression. Behaviour & Information Technology, 34(7), 668-677.

Marshall, T. C. 2012. “Facebook Surveillance of Former Romantic Partners: Associations with Post-Breakup Recovery and Personal Growth.” CyberPsychology, Behavior, and Social Networking 15 (10): 521–526.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s