Burun Estetiğiniz ile Kişiliğiniz Nasıl Algılanıyor?

Etrafımda birkaç kişinin burun ameliyatı geçirdiğini öğrenince kendilerini nasıl hissettiklerini sorsam genelde ‘kendime özgüvenim arttı’ şeklinde cevap aldım. Ben her ne kadar bıçak altına yatan kişilerin burunlarının birbirlerinin aynısı olduğunu düşünsem de aklıma acaba benim dışımdaki diğer insanlar onların bu estetiği için ne düşünüyor diye meraktaydım. Bu kişiler yeni burunları ile mutlu ve güçlü hissederken, dışardan onlara bakanlar acaba onları nasıl algılıyor diye düşünmeye başladım. Bu alanda yapılan bir araştırma var mı diye bakınırken bu konuda yapılmış ilk çalışmayı buldum.

Çalışma New York’taki Hofstra Northwell Tıp Bilimleri Bölümü’nde yapılıyor. Çalışmada kırık burun ameliyatı(rinoplasti) olmuş 10 kadının ameliyat öncesi ve sonrası fotoğrafları deneklere gösteriliyor. 264 kişinin katıldığı bu çalışmada, bu fotoğrafların 11 kategoride değerlendiriyorlar. Bu kategoriler simetri, gençlik, yüzün harmonisi, zeka, güvenilirlik, feminenlik, çekicilik, yanına yaklaşılabilirlik, sevimlilik ve özgüven gibi hem fiziksel hem de kişilikle ilgili kategoriler. Cevap olarak da o kategorideki özelliğe göre çok ya da az şeklinde değerlendirmeleri isteniyor (örneğin, çok özgüvenli veya az özgüvenli gibi).

Burun estetiği sonrası daha özgüvenli algılanıyorlar

Öne çıkan sonuçlar ise şöyle:

  • Burun estetiği sonrası fotoğraflar burun estetiği öncesine göre daha çok beğenilmiş.
  • Burun estetiği ile kişilerin imajının değiştiği tek özellik ise özgüven. Burun estetiği yaptırmış aynı kişi önceki haline göre daha da özgüveni artmış şeklinde algılanmış.

Özetle, kadınların hissettiğini başkaları da hissetmiş diyebiliriz. Sonuçların bir sebebinin kişilerin artan burun estetiğine gözlerinin alışmasına bağlıyorum. Ben her ne kadar kişilerin doğal hallerini daha çok beğensem de yaptıran kişi mutlu ve huzurlu olduğu sürece sorun yok. Kişileri tanımayan kişilerin bile onların bu güvenini hissetmesi ise çok ilginç bir sonuç.

Sevgiler,

 

Kaynak: Lu, S. M., Hsu, D. T., Perry, A., Leipziger, L., Kasabian, A. K., Bartlett, S. P., … & Tanna, N. (2017). The Public Face of Rhinoplasty: Impact on Perceived Attractiveness and Personality. Plastic and Reconstructive Surgery Global Open, 5(9 Suppl).

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s