Yalnızlığı önlemek için ne yapılmalı?

Yalnızlık dosyasını, yalnızlığı önlemek için ne yapılabilir bölümü ile kapatıyorum bu hafta. Yalnızlık konusuna yıllarını vermis Prof. Cacioppo çiftinin yaptıkları çalışmalar sonucu ulaştığı sonuç ve önerilerden yola çıkarak size birkaç öneride bulundum.

1.Yalnızlığı göz ardı etmeyin.

Nasıl yeme içme, barınma ihtiyaçlarımızı göz ardı etmeyip hemen bir şeyler atıştırma veya başımızı koyacabileceğim bir ev arama gibi çözüm bulma gayreti gösteriyorsak; yalnızlıkta da aynı şekilde bunu yalnızlığımızı farkettimiz anda hemen ona iyi gelecek bir çözüm arayışına girmeye çalışın

2.İnsanın sosyal şekilde yaşamaya programlı bir canlı olduğunu kavrayın.

Yani yalnızlık bizim doğamıza ters diyebiliriz. Bizler grup halinde yaşayıp iletişim kuran ve beyni de buna adapte olan canlılarız. Dolayısıyla insanlarla daha çok etkileşime geçip yargılamadan beyninize ve size iyi gelecek şeyin daha çok sosyalleşme olduğuna inandırın.

3.Size iyi gelecek biri var

Yanında iyi hissettiğiniz ve size iyi gelen bir kişinin olması bile bana yeter şeklinde telkin edin kendizi. Sayı değil sosyal ilişkinin kalitesi ve doyumu önemli olan çünkü.

4. Bir grup aktivitesi bulun

Hayatınızda dahil olabileceğiniz bir grup bulun. Bu grup aktivitelerindeki ritüellere katılıp aidiyet duygusu kazanınca daha iyi hissedeceksinizdir. Örneğin, tuttuğunuz takımın size uyan taraftar grubuna dahil olup her maçı izlemek evde yalnızlık döngüsüne girmenizi engelleyebilir.

5.Kendinize ritüel yaratıp dışarı çıkarın.

Kendinizi eve kapatmayın. Her pazar öğlen çayını bir kafede içeceğim diye düşünürseniz her pazar dışarıya çıkmak için hazırlanacaksınız ve bu hazırlanma süreci bile kendinizi daha iyi hissettirecek.

6.Yalnız değilseniz de çevrenizde yalnız olanlara yeni bir pencere açın

Özel durumda olan kişilerden biri yakınınız ise bu kişinin yalnız hissetmemisi adına sizzler bir şey yapabilirsiniz. Örneğin, engelli bir yakınınız varsa, kendisinin iletişim kurabilmekte zorlanmayacağı/dışlanmayacağı yere götürün. Ayda bir kez bile olsa bu kendisine iyi gelecektir.

Sevgiler,

Ceylan Özdem.

 

Kaynakça:

Cacioppo S, Capitanio JP, Cacioppo JT. (2014) Toward a neurology of loneliness. Psychol Bull. Nov;140(6):1464-504. doi: 10.1037/a0037618. Epub 2014 Sep 15. Review. PubMed PMID: 25222636

One thought on “Yalnızlığı önlemek için ne yapılmalı?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s