Yaz psikolojimizi nasıl etkiliyor?

 

Yazın yaşam enerjimizi arttığı bir mevsim. Bu mevsimde bize neler olduğuna gelin beraber bakalım:

Yazın boş zamanımız artıyor: Yazın okulların kapandıgı, işi olanların işlerinin azaldıgı bir dönem. Dolayisiyla bos zamanimizin da arttigi bir donem. Ama kaliteli bos zamanimiz da artıyor.Ornegin, Finlandiya’daki arastirmacilarin yaptigi bilimsel bir calismada evden uzakta gecirilen tatillerle evden geçirilen bos zamani karsilastirmislar. Sonuclar ise evden uzakta 2 gun de olsa uzun da olsa bu evden uzakta gecirilen tatillerin insanlara daha iyi geldigi. Yani sürekli stres ve sorumlulugun oldugu evinizden zihinsel olarak da uzakta olmak size iyi geliyor (kaynak 1).

Havaların ısınmasıyla beraber sosyalleşme: Havaların ısınması içimiz isiniyor. Ne yapıyoruz, daha cok yürüyoruz, arkadaslarimizla gorusmek için kendimizi dışarı atiyoruz. Daha çok dışarı ciktigimizda da daha çok kişiyle etkileşime geçiyoruz. Eger hayatınızda birisi yoksa arkadaş, akraba çemberinden veya yazin sayisi inanilmaz derece artan dügünlerden bile aradiginiz kişiye denk gelme olasılıgınız da artıyor.

Yazın beynimiz de festival havasına giriyor

Kopenhag Universitesindeki bir beyin arastirmasi tatilde beynimizde neler olduguna bakmis (kaynak 2). Bu sonuçlara gore beynimiz uzun sureli tatillerde festival havasina giriyor. Guzel yiyecekler, ailelerce oturulan masalar, aksam yenilen dondurmalar ve misirlarla beraber serotonin ve dopamin seviyesi artıyor ve daha mutlu olmaya basliyoruz. Bununla beraber ailenizle geçirilen güzel zamanlara arkadaslariniz da katilinca keyfiniz daha artıyor ve sarilma hormonu diye bilinen oksitosin seviyesi artıyor. Bu sarilma ile kendinizi daha da hissediyorsunuz.

Peki yaz aşkları?

Yaz mevsiminin aska davet eden bir yani var ki yazin bu kadar ask ve ayrilik tripleri sarkilari hit oluyor. Yani, Kenan Dogulu’nun da dedigi gibi havada biraz da ask kokusu var. Ama bir de yaz aski deyince akla ilk gelen bir sarkici Ege’miz var. Onun sarkisindaki gibi yaz asklarinin bitecegini bile bile bir aşka başlamam Ilginctir ki Ege’yle ayni fikirde olan bir veri de Facebooktan(kaynak 3). Bu facebook calismasi henüz güncellenmiş bir veri olmasa da en son 2010-2011 yıllarında yaptıkları araştırmadan. Bu calismada çiftlerin Mayıs – Agustos aylarında en az sevgili bulma ayları olmuş. Bu bir noktada her ne kadar yazın âşık olunsa da bunun geçiciligin veya Eylul’de normal hayatlarina döndüklerinde bitecek olmasindan korktuklarinin da bir göstergesi olabilir. Bazen İki taraf da bitecegini bile bile bir aşka başlamam diyor.

Durun panik yapmayin yaz aşkıyla başlayan ve evlilige giden huzurlu evliliklerden de haberdariz.

Tadını çıkaracagınız mutlu bir yaz dilerim.

Psikolog Doktor Ceylan Özdem

Kaynaklar:

1- Bloom, J. de ; Nawijn, J.; Geurts, S.A.E. ; Kinnunen, U.; Korpela, K.(2017). Holiday travel, staycations, and subjective well-being. Journal of Sustainable Tourism, 25, 4, pp. 573-588

2- Hougaard, A., Lindberg, U., Arngrim, N., Larsson, H. B. W., Olesen, J., Amin, F. M. et al. Evidence of a Christmas spirit network in the brain: functional MRI study

3-  Facebook istatistigi:

Posted by Facebook Data Science on Wednesday, March 21, 2012

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s