Canlı Böcek Öğütmek ve Troll Psikolojisi?

Size bir bardağın içinde böcek verip bu böceği öğütücü makinede öğütün desem ne hissedersiniz? Hatta buna ek olarak kirli tuvaleti temizleyin desem ne hissedersiniz? Hangisini tercih edersiniz? Aslında bu soru sadist olan kişileri yani başkalarına fiziksel ya da ruhsal acı çektirmekten zevk alan kişilerin karakterlerine dair deney ortamında bilgi almak için yapılmış bir deney.

Kanada’daki British Columbia Universitesi’nde birkaç araştırmacı üniversite öğrencilere onların toleranslarını ölçme amaçlı bir deney yaptıklarını söylüyor. Bu açıklamadan sonra da asıl deneye geçmeden önce onlara kişilik testleri veriliyor. Kişilik testlerinden sonra katılımcılara, deneyde 4 tane koşul var olduğundan bahsedilip ve bunlardan birini seçmelerini isteniyor. Bu koşullar böcek öldürmek, böceği kendi değil de deneyi yapan kişiye öldürtmek, kirli tuvaleti temizlemek ve bir çalışana soğuk suda acı çektirmek gibi dört farklı koşul sunuluyor. Deneklerden bu koşullardan birini seçmeleri isteniyor.

Bu deneydeki en önemli koşul böcek öldürme koşulu. Çünkü sadizm başkasına acı çektirmek olduğundan başkasının en çok acıyı verecek koşul böcek öldürme koşulu. Böcek öldürmeyi kabul eden deneklerin önüne 3 farklı bardak içinde canlı böcekler sunuluyor. Daha sonra bu böcekleri önlerinde duran kahve öğütücüsü görünümünde sözde bir öğütücü bir makineye koymaları ve öğütmeleri isteniyor. Deney bitince de kişilere bu öldürme sonrası aldıkları zevki çok güzeldi ya da çok kötüydü şeklinde değer biçmeleri isteniyor. Parantez açıp bilgilendirelim bu deney düzeneğini böcekler ölmeyecek şekilde ayarlanmış ve böcekler ‘öğütülürken’ de daha önceden kaydedilmiş sesler çıkmış.

Gelelim deneyin sonuçlarına:

  • Kişilik testinde sadist kişiliği olanlar 4 koşul arasından böcek öldürme koşulunu seçiyor. Sadist kişilikte olmayan insanlar ben bu böceği öldüremem derken sadistler önlerine konulan böceklerin hepsini öldürebiliyor.
  • Daha çok böcek öldürenlerin daha az böcek öldürenlere göre daha sadist olduğu. Bazısı bir böcek öldürüp diğerlerini öldürmezken sadizm derecesi artanlar bütün böcekleri öldürene kadar devam edebiliyor.
  • Verilen dört koşuldaki en vahşi olan canlı böceği öldürmek ve sadistler en çok da bu koşulda zevk aldıklarını söylüyor.

Sosyal Medyanın Sadistleri Troller:

Peki sosyal medya kullanırken sadistlerle ne derece dirsek temasındasiniz? Sosyal medyadaki sadistler kim mi? İnternet ortamının kaos delegeleri diyebileceğimiz troller. Prof. Erin Buckels’e sadistler insanlar internette de trollemeye bayılıyor ve trollerin büyük çoğunluğunun daha çok sadistlerden oluştuğunu söylüyor. Kendisinin yaptığı araştırmalar da trollerin tek amacı eğlenmek ve bunu da başkalarına zarar vererek yaptıklarını belirtiyor.  Troller zarar verirken antisosyal şekilde genelde yalan veya aldatıcı tavırlar sergiliyor, sanal zorbalığa başvuruyor ve tartışma yaratmak için fırsat kolluyor.

Sosyal medyada onlara denk gelirseniz karşınızda canlı canlı bir böcek öldürmekten bile zevk alabilecek saldırgan insanlarla yüz göz olacağınızın farkına varın.

 

Kaynakca:

Buckels, E. E. (2012). The pleasures of hurting others: Behavioral evidence for everyday sadism (Doctoral dissertation, University of British Columbia).

Buckels, E. E., Trapnell, P. D., & Paulhus, D. L. (2014). Trolls just want to have fun. Personality and individual Differences, 67, 97-102.

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s