Minnettar olduğunuzu ifade etmek

Deneysel çalışmaları sevdiğim için deneysel bir çalışma ile birine onun ne kadar değerli olduğunu hatırlatmanın nasıl bir etkisi olduğunu 2018 yılında yayınlana bir çalışma ile anlatmak istiyorum.

Texas ve Şikago Üniversitesi’ndeki akademisyenlerin yaptığı çalışmada katılımcılar teşekkür mesajının insan psikolojisine etkisi araştırılıyor.

Çalışmaya katılan kişilere hayatlarını etkileyen birine ne kadar müteşekkir olduklarını belirten bir teşekkür mektubu yazmaları isteniyor. Bu kişiler aileden biri olabilir, arkadaşları ya da herhangi biri olabilir. Katılımcılara tesekkur mektubu yazdıktan sonra mektubun alıcılarının hislerine dair sorular soruluyor. Bu sorulardan bazıları şöyle:

  • Sizce bu mektubu alan kişi ne kadar mutlu hissedecek?
  • Sizce bu mektubu alan kişi ne kadar şaşıracak?
  • Sizce bu mektubu alan kişi tuhaf hissedecek?

Bu çalışmanın can alıcı noktası ise çalışmayı yürüten bilim insanlarının bu mektupları sahiplerine ulaştırmaları. Mektubu alıcılar okuyor ve sonra alıcılara nasıl hissettikleri soruluyor.

Sonuçlar gösteriyor ki teşekkür mektubunu alan alıcılar mektubu gönderen kişilerin hayal ettiğinden çok daha mutlu hissediyorlar ve bu duruma onların tasavvur ettiğinden çok daha fazla şaşırıyorlar. Diğer bir sonuç da mektubu alanlar bu durumu, mektubu gönderenlerin düşündüğünden çok daha az tuhaf buluyorlar.

Yani birilerine ne kadar önemli olduğunu yazmak düşündüğünüzden çok daha olumlu duygulara sebep oluyor. Bu çalışma bize aslında bir teşekkürün ya da birisi hakkında düşündüğünüz iyi şeylerin paylaşılmasının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösteriyor.

Tabi ki bir teşekkürle bütün sorunlar çözülmez ama bir teşekkürün sizin düşündüğünüzden daha iyi bir etkisi var. Bugün siz de etrafınızdan birine ona ne kadar müteşekkir olduğunuzu belirtin. Hem siz daha iyi hissedeceksiniz hem de karşınızdaki sebepsiz yere gelen bu mektuplar mutlu olacak.

Kaynak: Kumar, A., & Epley, N. (2018). Undervaluing Gratitude: Expressers Misunderstand the Consequences of Showing Appreciation. Psychological science, 0956797618772506.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s